חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
טיפולים אסתטיים: מרפאה אסתטית הוליסטית בסטנדרט גבוה
טיפולים אסתטיים: מרפאה אסתטית הוליסטית בסטנדרט גבוה

הקשר בין מחלות לב לבין חוסר במגנזיום

הקשר בין מחלות לב לבין חוסר במגנזיום

הקשר בין מחלות לב לבין חסר במגנזיום

מדי שנה מותפלים 750 מיליון ליטרים של מים, אשר נמהלים במי הבארות ומוזרמים אל הברזים שלנו. כחלק מתהליך ההתפלה מסולקים מלחים רבים מהמים וביניהם מינרלים חיוניים כמו סידן ומגנזיום, דבר המעלה את הסיכון למחלות לב בקרב אוכלוסיות רבות. כיצד המגנזיום מסיים לשמירה על פעילות לב תקינה? הנה כמה עובדות מדעיות שכדאי להכיר.

מה הביא לירידה בצריכת המגנזיום בעשור האחרון? 

המגנזיום הוא מינרל זמין שניתן לצריכה דרך מי השתייה ודרך מזונות שונים לרבות ירקות עליים ירוקים, אגוזים ושקדים, קטניות ודגנים מלאים. עד לפני קצת יותר מעשור כלל התוצרת החקלאית ומי השתייה הזמינים הושקו במים טבעיים שהיו עשירים במגנזיום, אלו היו המקורות העיקריים לחשיפה למגנזיום והם סיפקו את כמות הצריכה היומית הנדרשת לאדם ( 400 מ”ג לגבר, 300 מ”ג לאישה) מאז שמים מותפלים נמהלים במי התהום הטבעיים צריכת המגנזיום ירדה באופן משמעותי ועומדת על פי נתוני משרד הבריאות על כ-270 מ”ג ביום (כאשר נתון זה הולך ופוחת, שכן אם בשנת 2011 הותפלו כ-20% מהמים השפירים הרי שהיום בשנת 2021 מותפלים כ-50% מהמים השפירים ואף יותר מכך)

במחקר ישראלי שנערך בשנים האחרונות נמצא קשר בין עליה בשיעורי התמותה ממחלות לב וממחלות כליליות לבין תכולת המגנזיום במי השתייה וההשקיה בישראל. במחקר נמצא כי אוכלוסיות שצרכו מי שתייה שנמהלו במים מותפלים היו בסיכון גבוה יותר לתמותה ממחלות לב ביחס לאוכלוסיות שצרכו מי באר עשירים במגנזיום. לאחרונה החלו לדון בכנסת על השבת המגנזיום למים או לחילופין להמליץ על צריכת מגנזיום בתוסף תזונה. נכון להיום רשות המים מתנגדת להוספת המגנזיום למי השתייה חרף העובדה שאין די מחקרים העוסקים בהשפעת המים המותפלים על הבריאות. יחד עם זאת ישנן מספר עובדות מדעיות המצביעות על הקשר בין מחסור למגנזיום למחלות לב.

האם ישנו קשר בין מחסור במגנזיום למחלות לב? תשובות המדע. 

אוכלוסיות שסובלות ממחסור במגנזיום עקב תזונה לקויה נמצאות בסיכון ללקות במחלות לב לרבות אי ספיקה לבבית יתר לחץ דם, בעיות בקצב הלב, דום לב פתאומי וכן עולה הסיכון ללקות בסוכרת, התכווצות שרירים, עייפות, מיגרנות והתפתחות אוסטאופורוזיס. המגנזיום נוגע לכל אדם ובפרט לאנשים הנדרשים לצריכה מוגברת של מגנזיום כמו נשים בהריון, חיילים, ספורטאים, אנשים השורים במצבי לחץ ותעוקה ומבוגרים.

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצביעים על יתרונותיו של המגנזיום במניעה ובטיפול בהפרעות בקצב הלב שפוגעות באיכות החיים ומהוות סכנה בריאותית. במחקרים תומכים נמצא קשר ישיר בין מחסור למגנזיום לבין קצב לב חריג (אריתמיה), אי ספיקת לב, לחץ דם גבוה, מחלת כלי דם היקפיים וצניחת המסתם המיטראלי. צריכה יום יומית של מגנזיום מסייעת להרפיית השרירים באמצעות חסימה של ספיגת הסידן – ממש בדומה למנגנון הפעולה של תרופות לטיפול ביתר לחץ דם.

כאמור נכון להיום עלפי מסמך רשמי מטעם מרכז המחקר והמידע של הכנסת הוסכם שהמגנזיום יתוסף למים המופנים לחקלאות ולא למי השתייה וזאת כיוון שקיימת בעיתיות להעלות את הרכב המלחים במים. נכון להיום כדי לשמור על צריכה תקינה של מגנזיום נדרש לתסף אותו לתזונה, ואחת הדרכים הזמינות והטבעיות לעשות זאת היא באמצעות מסנן המים של LAICA בעל הנוסחה הבלעדית המעלה את ריכוז המגנזיום הטבעי במים ובד בבד מפחיתה חומרים בלתי רצויים ואף משפרת את טעמם.

דילוג לתוכן